Sawston Nursery employs highly qualified, trained staff.

All staff receive training in First Aid, Child Protection, Food Handling and Equal Opportunities and additional training is provided as and when relevant courses arise to ensure staff are up to date and informed  of any new childcare developments.

STAFF LIST

Tina Spencer
Fda Degree, Playwork, Education and Early Childcare Development
Head of Nursery
Special Educational Needs Co-ordinator
Designated Safeguarding – Lead
Behaviour Management – Lead
Children/Staff Co-ordinator
Emma Theaker
NVQ Level III, Children’s Care, Learning & Development
Level 4 Child Psychology
Deputy Head of Nursery
Special Needs Coordinator
Deputy Designated Safeguarding Person
Positive Behaviour Management Support
Health and Safety
Equalities Named Co-coordinator
Stacey Ward
NVQIII in Children’s Care, Learning & Development
Deputy Head of Nursery
Health and Safety
Deputy Safeguarding Designated Person
Summative Assessment Moderator
Every Child a Talker Co-coordinator
Amanda Wiffen
RSA Level 2 Typing
Nursery Administrator
Tracy Boyt Receptionist/Administrator

YELLOW ROOM

Zoe Ashard
Level 3 BTEC National Diploma in Care
NVQIII in Children’s Care, Learning & Development
Room Leader
Named First Aider at Work
Emma Sterecki
Level 3 Certificate in CYPW
Senior Nursery Practitioner
Named First Aider at Work
Katie Lloyd
Level 3 National Diploma in Health, Social Care and Early Years
Nursery Practitioner
Natasha Coulbeck Nursery Practitioner
Gemma Muir Nursery Practitioner
Kelly Gouldthorp Nursery Practitioner

BLUE ROOM

Samantha Swann
Level III Certificate in CYPW
Room Leader
Shani Wright
Level III Diploma for the CYPW, Early Learning & Childcare
Room Leader
Shania Moorcroft
Cambridge Regional College Apprentice
Level II, Children and Young People’s Workforce
Nursery Practitioner
Lynsey Ballantyne
NVQIII in Early Years Care & Education
Nursery Practitioner
Joshua Starling
Level II Certificate in CYPW
Nursery Practitioner

ORANGE ROOM

Michelle Ballantyne
NVQIII in Children’s Care, Learning & Development
Room Leader
Emma Gouldthorp
BTEC National Diploma in Early Years
BTEC Level III, National Diploma in Early Years
Senior Nursery Practitioner
Carla Gomes
Diploma in Teaching
Nursery Practitioner
Lisa English Nursery Support Practitioner
Chloe Wells Nursery Practitioner
Elouise Grantham
NVQ Level 2 and 3 in Care
NVQ Level 3 Management
Nursery Practitioner

GREEN ROOM

Karen Salter
BTEC Certificate in Childhood Studies (Nursery Nursing)
Level III BTEC Certificate in Childhood Studies
Room Leader
Karen Sterecki
Diploma in Playgroup Practice
Level III, Diploma in Playgroup Practice
Room Leader
Liz Diver
NVQII in Childcare & Early Years Education
Nursery Practitioner
Danielle Tomlinson
NVQIII in Early Years & Education
Nursery Practitioner
Laura Doyle
Level III, Childcare and Education
Senior Nursery Practitioner

PURPLE ROOM

Michelle Williams
NVQ Level III Supporting Teaching & Learning in Schools
Room Leader
Deputy Designated Safeguarding Person
Saahila Patel
BA Early Years and Childhood Studies
Nursery Practitioner
Millie Wisbeach
Level 2, Health and Social Care
Apprentice

FLOATING TEAM

Hannah Inman
Level III, Children’s Care, Learning & Development
NVQ Level II, Children’s Care, Learning & Development
Senior Nursery Practitioner
Emma Wright-Davison
Level III, Childcare and Education
Float Nursery Practitioner
Cassie Percifull
Level 2 Childcare
Float Nursery Practitioner
Abi King Apprentice

KITCHEN

Leisa Butler
Food Hygiene Level 3
Level 3 Award in HACCP in Catering
Level 3 Award in Supervising Food Safety in Catering
Level 2 Award in Healthier Food and Special Diets
Food and Nutrition, National Certificate for Licensees
Chef
Tracey Reader
Food Hygiene Level 2
Kitchen Assistant
Diane Case
Basic Food Hygiene Certificate
Kitchen Assistant PM
Neil Morrison Caretaker